Türkiye Cumhuriyeti

Tebriz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

Osmanlı Kaynaklarının incelenmesinden, Tanzimat Döneminin ilk yıllarında Osmanlı Devletinin Tebriz’de Başkonsolosluğunun bulunduğu anlaşılmaktadır. Daha ilerideki tarihlerde kapanan Başkonsolosluğumuz Kurtuluş Savaşı’mız sırasında 1921’de tekrar açılmış ve Doğu Cephesi Komutanı Orgeneral Kazım Karabekir’in Kurmay Başkanı ilk Başkonsolos olarak atanmıştır.

 

 
Kadir Bey
Başkonsolos (MM)
29.12.1921-14.03.1923
Şükrü Bey
Başkonsolos (MM)
31.03.1923-01.01.1923
Süleyman Şevket Bey
Başkonsolos (MM)
25.01.1924-13.06.1925
Şevki Bey
Başkonsolos (MM)
13.06.1925-07.06.1926
Talat Bey (Kayaalp)
Başkonsolos (MM)
07.06.1926-14.08.1927
Münif Bey
Başkonsolos (MM)
14.08.1927-14.07.1928
Nadi Bey
Başkonsolos (MM)
15.07.1928-01.09.1929
Yusuf Ziya Bey
Başkonsolos (MM)
01.09.1929-26.05.1932
İdris Çora Bey
Başkonsolos (MM)
13.08.1932-15.08.1936
Kamil Güvensaya
Başkonsolos (MM)
15.08.1936-10.09.1936
Mehmet Ragıb İlseven
Başkonsolos (MM)
11.09.1936-20.03.1940
Halil Ali Ramazanoğlu
Başkonsolos (MM)
23.04.1940-16.11.1942
Nurullah Korkud
Başkonsolos (MM)
11.12.1942-30.08.1944
Muammer Yücel
Başkonsolos (MM)
30.08.1944-20.09.1944
Kemal Karman
Başkonsolos (MM)
20.09.1944-13.07.1946
Server Zırçal
Başkonsolos (MM)
13.07.1946-22.10.1946
Kazım Hastekin
Başkonsolos (MM)
22.10.1946-15.11.1949
Kamil Mümtaz Akay
Başkonsolos (MM)
24.06.1950-07.11.1953
Hikmet Özkaya
Başkonsolos (MM)
07.11.1953-19.12.1953
Sadullah Eygi
Başkonsolos (MM)
20.12.1953-28.07.1958
Receb Yazgan
Başkonsolos (MM)
28.07.1958-29.05.1962
Şinasi Oyman
Başkonsolos (MM)
29.05.1962-25.11.1967
Özer Fuat Tevs
Başkonsolos (MM)
25.11.1967-25.09.1970
İzzet Yazçayır
Başkonsolos (MM)
25.09.1970-06.12.1973
Cahit Özcan
Başkonsolos (MM)
31.10.1973-25.10.1975
Ömer Kaya
Başkonsolos (MM)
22.09.1975-01.06.1979
Aydemir Erman
Başkonsolos (MM)
10.04.1979-28.09.1979
Erkut Onart
Başkonsolos (MM)
21.07.1979-31.10.1980
Mehmet Nuri Yıldırım
Başkonsolos (MM)
03.10.1980-05.07.1982
İlhami Altan Karamanoğlu
Başkonsolos (MM)
30.11.1984-01.10.1985
Daver Darende
Başkonsolos (MM)
16.10.1985-01.05.1987
Muzaffer Eröktem
Başkonsolos (MM)
31.08.1987-01.09.1988
Erol Etçioğlu
Başkonsolos (MM)
30.08.1988-16.08.1990
Şevki Kiracı
Başkonsolos (MM)
31.07.1990-29.11.1995
Cemal Oğuz
Başkonsolos (MM)
16.11.1995-01.04.1997
Hasan Sevilir Aşan
Başkonsolos (MM)
31.03.1997-16.08.1999
Sinan Balkır
Başkonsolos (MM)
15.08.1999-09.02.2000
Kadir Hidayet Eriş
Başkonsolos (MM)
01.08.2000-03.02.2003
Nafi Cemal Tosyalı
Başkonsolos (MM)
01.02.2003-01.10.2008
Bilgin Atala
Başkonsolos (MM)
29.09.2008-15.11.2012
Güven Begeç
Başkonsolos (MM)
15.11.2012-28.12.2015
Çağlar Fahri Çakıralp
Başkonsolos (MM)
28.12.2015-